Pojďte si s námi projít základní styly jógy! Mnohé z nich můžete najít i u nás v Yogacentru. Jednotlivé druhy se liší svým tempem, účinky, pomůckami, které jsou k praktikování potřeba. Který styl bude ten nejvhodnější pro vás?


Hatha jóga

Hatha jóga je jedna z nejstarších ustálených forem jógy, která propojuje cvičení ásán s dechem pránájáma. Vznikla několik století před naším letopočtem jako praxe tělesného a duchovního cvičení s cílem dosáhnout vrcholného spirituálního stavu mysli. Snahou bylo oživit energii Šivy potlačenou v nedokonalém lidském těle.

Dnes se hathajóga cvičí z jiných důvodů: cvičení jógy trénuje trpělivost a umožňuje zastavit se v uspěchané době. Hathajoga je vědomá práce s vlastním tělem. V každé ásáně probíhá minimálně pět nádechů, okysličují se svaly, z pozice do pozice se přechází pomalu. Cvičení zlepšuje flexibilitu, sílu a rovnováhu. Co vám ještě může přinést lekce hatha jógy?

TIP: Tento styl najdete v našem rozvrhu

Aštanga jóga

Aštanga jóga má původ už v Paťaňdžaliho jógasutrách, samotný systém cvičení však sestavil Pattabhi Jois v indickém Mysore v 60. letech 20. století. Lekce aštangy se skládá z ásán, které následují za sebou v přesném pořadí. Klade se důraz na sílu, vytrvalost a koncentraci. Součástí praxe je i pránájámický dech udždžají, který proudí přes hlasivkovou štěrbinu. Aštanga se skládá z celkem šesti sérií, nejčastěji se cvičí podle prvních dvou. Mezi účinky aštangy patří:

Vinjása jóga

Vinyasa jóga je dynamické cvičení jógy, které vzniklo z tradiční aštanga jógy koncem 80. let minulého století. Vinjása funguje opačně než aštanga nebo hatha jóga - do pozic se přechází plynule na jeden nádech. Lekce je sestavena z dynamických sekvencí, které vycházejí hlavně z pozdravu slunce. Vinjása patří mezi kardio cvičení více než jiné styly jógy.

TIP: Tento styl najdete v našem rozvrhu

Power jóga

Power jóga se podobá vinjáse, ale v pozicích se setrvává na více nádechů. Tento druh jógy vznikl teprve nedávno - v 90. letech z aštanga jógy jako praxe přizpůsobená západním studentům, kteří hledali větší fyzickou zátěž při cvičení. Hodí se tedy spíše pro pokročilejší jogíny. Jaké má powerjóga účinky?

Hot jóga

Hot jóga vznikla v 70. letech, když indický učitel Bikram Choudhury vedl lekce jógy v Japonsku. Zalíbil se mu místní způsob relaxace - studenti se chodili přes polední přestávku ohřát do sauny. Bikram začal experimentovat s radiátory ve studiu. Nejdříve místnost zahříval na 28 stupňů, a když viděl, že se studenti více potí a jsou flexibilnější, zvyšoval teplotu až na 42 stupňů, při níž se většinou cvičí hot nebo bikram jóga dnes.

K nám se tento druh jógy dostal díky zakladatelce Yogacentra Janě Smažíkové, která se inspirovala v Kanadě. V Česku začala vést první lekce hot jógy v roce 2006. Cvičení jógy ve vysoké teplotě má spoustu pozitivních účinků na tělo:

TIP: Tento styl najdete v našem rozvrhu

Jin jóga

Jin jógu sestavil v 70. letech Paul Zink, učitel tao jógy a bojových umění. Základem cvičení jin jógy je dlouhé setrvání v pozicích, kdy dochází k symbióze mezi jin a jang, mezi aktivním a pasivním. I když je jin jóga jeden z méně dynamických stylů, výdrže v ásánách po dobu delší než pět minut představují pro netrénovaného jedince pořádnou výzvu. Čeho při cvičení dosáhnete?

TIP: Tento styl najdete v našem rozvrhu

Poradna o józe

Máte dotazy ohledně cvičení jógy, nebo pomůcek na jógu?