Milé jogínky, milí jogíni, obě naše studia jsou v současnosti uzavřená. Podívejte se na Průvodce domácím cvičením nebo si s námi zacvičte online!

Věčná otázka: Jak začít s jógou?

04. 09. 2018
Věčná otázka: Jak začít s jógou? Jóga je samá filosofie, to není žádné cvičení. U jógy se musí stát na hlavě. Jogíni sedí v lotosovém květu a pořád dokola zpívají. Kdo dělá jógu, musí být vegan. Máte taky nějaké důvody, proč jste pořád ještě nezačali? V článku vám vyložíme, proč jsou všechny obavy zbytečné.

Jóga je pro každého. Slovy pro každého

Na jógu není nikdo moc starý ani moc mladý. V Yogacentru například cvičí jogíni od 6 měsíců do… netroufáme si říct, že do stovky, ale kdyby někdo chtěl, může! Existuje taky jen málo zdravotních problémů, které by józe vyloženě bránily. Většina se jich dá vyřešit úpravou ásany nebo krátkým pobytem v relaxační poloze. Pokud vás při józe bolí klouby, nahlédněte pro tipy do naší jógologie. Jóga pro začátečníky nenese to jméno náhodou. Vyzkoušejte si svého lektora a hlavně se nebojte, že budete mimo!

Více, rychleji, silněji?

Co je na józe nejkrásnější? Že je nesoutěžní. Jóga se nedá nijak měřit ani zapisovat; jediné, co můžete hodnotit, jsou vaše vlastní pokroky, a to i jako úplný začátečník. Bojíte se poměřování v posilovně nebo ukřičených skupinových lekcí? Zkuste třeba hatha jógu pro všechny nebo jógu pro zdravá záda ‒ uvidíte, že pro sebe najdete tu pravou fyzickou aktivitu, na kterou se budete každý týden těšit.

Strašidelná širšásana

Širšásana, neboli stoj na hlavě, bývá docela častým protijógovým argumentem ‒ na to nemám věk, sílu, odvahu. Jenže na stoj na hlavě rozhodně nedojde na každé lekci, je to docela pokročilá ásana. A hlavně nikdo nebude nikoho k ničemu nutit. Kdo se necítí na širšásanu, může si udělat ásanu zajíce nebo delfína. Nebo zase počkat v poloze dítěte.

Mandaly, mantry a masáže

Je potřeba na józe kreslit mandaly, zpívat mantry a používat éterické oleje? Krátce: Ne. Delší odpověď: „Zpívání“ manter není nic bláznivě esoterického, ale důležitá věc pro práci s dechem a soustředění. Kapka správně vybraného éterického oleje na zápěstí vám podrží příjemný zážitek z lekce na celý den. Pokud ale nic z toho nechcete, vystačíte na lekci jógy s pohodlným oblečením a podložkou, kterou si obvykle ve studiu můžete půjčit. Zbytek už je na lektorce a vašem vlastním těle.

Nejste vegani, hypermobilní, asketičtí ani filosofové? Přesto přijďte na jógu. Lekce lze platit jednorázově, kreditem i jako kurz, konají se ráno, odpoledne i večer, můžete si vybrat horký sál nebo klasickou hatha jógu. Na všechny, úplně na všechny se těšíme zase v září v Yogacentru!

Buďte s Yogacentrem
ve spojení

Jóga blog

Rozhovor: Jak se stát lektorem jógy? II.

Přečtěte si druhý díl rozhovoru o cestě jógové lektorky Soni Žídkové. Můžete ji potkat na lekcích Vinyasa Flow každé pondělí od 19:30 a HOT jógy ve čtvrtek od 17:30.

Nastartujte jógovou rutinu: sezóna podzim 2020

Prázdniny jsou u konce a nucená koronavirová pauza je snad nadobro za námi. Připravili jsme pro vás nový rozvrh a pár jóga akcí, tak přijďte opět nastartovat svou jógovou rutinu!

Rozhovor: Jak se stát lektorem jógy? I.

Přinášíme vám dvoudílnou sérii rozhovorů s lektorkami, které s námi absolvovaly Kurz instruktora jógy v Yogacentru. Co je inspirovalo k tomu stát se lektorkami jógy, jaká byla jejich cesta a jak se mají dnes?

Celý blog

YC na Facebooku

Newsletter

Chcete dostávat novinky a akce Yogacentra na e-mail? Stačí zadat Vaši e-mailovou adresu:

Také jsme na

Youtube Instagram

Udělejte si radost
v našem jóga obchodu

a další na yogashop.cz