Markéta Ostárková

 

Má cesta k józe

Má jógová cesta začala zhruba před dvanácti lety, kdy mě k józe přivedl stres v tehdejším zaměstnání a současné studium vysoké školy. Mé kroky tehdy zamířily do jógového studia, které bylo ihned vedle kanceláře (možná to byla náhoda a možná to tak mělo z nějakého důvodu být). Zpočátku pro mě byla jóga pouhým fyzickým cvičením s cílem zpevnit svaly. Z jedné hodiny jógy týdně, se staly dvě, tři… Začala jsem se o jógu více zajímat, studovat literaturu a časem praktikovat jógu i sama doma. Čím byla má praxe četnější, začala jsem si více uvědomovat, že jóga už pro mě není jen pouhým fyzickým cvičením, ale že mi přináší radost i po duševní stránce. V pozicích jsem se dokázala zastavit a vnímat plynutí svého dechu. Prodýchání pozic přinášelo uvolnění ne jen mé fyzické, ale i emoční a duševní stránky. Na podložce během své praxe jsem byla skutečně tady a teď.

 

Jak jóga ovlivňuje můj život?

Jóga začala pomalu prostupovat mým životem i mimo podložku. Naučila jsem se vnímat svoje tělo a jeho potřeby, lépe se vyznat a zvládat své emoce a zároveň být více otevřená snaze pochopit ostatní. Jóga mi přinesla poznání, že i cesta je cíl, a že pokud chceme něčeho dosáhnout, chce to píli, ale zároveň i trpělivost.

 

Jaké typy jógy praktikuji a vyučuji?

Zaměřuji se na vedení lekcí vinjása jógy, power jógy, jemné jógy a jógy pro těhotné. Vedu lekce buď dynamičtějšího charakteru, kdy ásany provádíme plynule v rytmu našeho dechu, nebo jsou hodiny naopak vedené v pomalejším tempu avšak silově s delšími výdržemi v pozicích, kdy je dostatek času na prodýchání ásany. V lekcích jemné jógy a jógy pro těhotné si dávám záležet především na tom, aby pro klienty byla lekce uvolňujícím zážitkem, ale zároveň také aby pozice prováděli co nejsprávněji a při tom respektovali své aktuální možnosti. 

Věřím, že právě to je cesta, jak si z každé hodiny odnést maximum pro svou duši i tělo. 

Mé lekce jsou vedeny vždy na základě intuice, aktuální situace a s ohledem na skladbu klientů.

Mým mottem je, že cílem jógy není dát si nohu za hlavu, ale cítit se v každé pozici příjemně.

Lekce jógy učené lektorem