Milí klienti, máme otevřené holešovické studio i ďáblické studio. Cvičíme bez respirátorů a roušek, můžete využít šatny i sprchy, důrazně doporučujeme nosit vlastní podložky. Při rezervaci v rezervačním systému prosíme o zakliknutí prohlášení o splnění podmínek v souvislosti s covid-19. Více informací najdete zde.

Umění šavásany

Šavásana je třešničkou na dortu každé lekce. Umožňuje vstřebat všechny pozitivní účinky na tělo i mysl získané během cvičení. Zároveň je to i malá meditace, mezikrok mezi časem pro sebe a tím, co nás ještě čeká. Říká se, že pozice mrtvoly je ta nejdůležitější a zároveň nejtěžší jógová ásana. Že to zní absurdně? Vysvětlíme vám, proč to tak je.

Když se nedaří opustit tělo a myšlenky

Během lekce jsme posilovali a protahovali tělo a po tom všem je potřeba ho dobře uvolnit. K tomu slouží právě šavásana. Není fyzicky náročná, lehnout si na záda zvládne téměř každý. Pozor by si měli dát jen ti, kteří mají problémy s páteří (často stačí vypomoct si bolsterem) a ženy v pokročilém stádiu těhotenství.

Uvolněte svaly a vypněte mysl

Ne všichni zvládnou dokonale uvolnit každý sval a kloub v těle a zbavit ho napětí, zvlášť když se někde ukrývá blokace. Uvolnění je ale pouze jedna část. Ještě důležitější je opustit tělo mentálně a vyčistit mysl od přívalu myšlenek. Šavásana nás má posouvat k druhé rovině jógové praxe – pránájámě. To je právě to, co dělá tuto asánu tak obtížnou. Přiznejme si, že úplně vypnout v dnešní době není tak jednoduché. Často nám na závěr lekce běží hlavou:

  • Co udělám k večeři? Co musím nakoupit?
  • Ještě musím vyzvednout dítě ze školy/školky
  • Mám hlad
  • Ten bojovník mi dneska obzvlášť nešel
  • Má náš vztah budoucnost?
  • Proč se potím nejvíc ze všech
  • Mám dát výpověď?

Je vám to povědomé? Nejste sami – dosáhnout stavu bez těchto dotěrných myšlenek není snadné a nejde to hned, vyžaduje to praxi. Nemá smysl si přemýšlení zakazovat a zuřivě se mu bránit, ale ani se mu příliš poddávat. Myšlenky jsou jako vlny – čím víc se s nimi snažíme bojovat, tím víc nás topí. Prostě je musíme přijmout spolu s naším dechem. Nejlepší je brát myšlenky tak, jak přijdou, poděkovat jim a zase je poslat dál. Časem zjistíte, že už se nacházejí jen někde v pozadí a že ve chvíli relaxace nejsou vůbec důležité. Pomůže vám hluboký dech a soustředit se na uvolnění jednotlivých částí těla, čímž vlastně simulujete autogenní trénink, kdy už mozek nemá prostor myslet na starosti.

Poradna o józe

Máte dotazy ohledně cvičení jógy, nebo pomůcek na jógu?

Buďte s Yogacentrem
ve spojení

Jóga blog

5 důvodů, proč cvičit jógu ve studiu

Aktuálně: Informace o opětovném otevření našeho studia k 1. 9. 2021

Drazí klienti, vzhledem k rozhodnutí vlády jsme se rozhodli dne 27. dubna 2020 opět začít cvičit. V článku se dozvíte veškeré potřebné informace o tom, jak se můžete zúčastnit cvičení i vy.

Strong NATION™

Dynamické cvičení pro doplnění vaší jógové praxe
Už jste slyšeli o cvičení Strong NATION™? Nově si s námi můžete zacvičit online každé úterý od 18:00.

Celý blog

YC na Facebooku

Newsletter

Chcete dostávat novinky a akce Yogacentra na e-mail? Stačí zadat Vaši e-mailovou adresu:

Také jsme na

Youtube Instagram

Udělejte si radost
v našem jóga obchodu

a další na yogashop.cz