Vážení klienti, stále vedeme lekce online a budeme se těšit osobně, až situace dovolí.

Historie jógy

Jóga, jak ji známe dnes, se své původní formě příliš nepodobá. Dalo by se říct, že je jóga stará jako lidská kultura sama – první zmínku najdeme už v nejstarších sanskrtských textech, indických Védách. V 15. století před Kristem mělo slovo yoga mytologický význam - představovalo tažné nebo válečné zvíře s vozem. Proto byla jóga spojována spíše se symbolikou válečníka než s mírumilovnou filosofií. Válečný hrdina, který padl v bitvě, byl vozem převezen do říše hrdinů a bohů. Z původní myšlenky přetrvala dodnes např. pozice bojovníka.

První systematická filosofie jógy vznikla až ve 3. století př. n. l. a je popsána ve spisech Upanišady. Bůh války zde představuje mladému asketovi Naciketovi jógovou praxi, která znamená jednotu těla, duše a intelektu. V této době nacházíme také první zmínku o důležitém jógovém prvku, mantrách a posvátné slabice ÓM, která je zvukovým ztělesněním brahmanu, základu bytí v hinduismu.

I. Období klasické jógy

V této době vzniká také zásadní dokument pro jogíny - Paťandžaliho Jógasutra. Kniha se skládá ze 196 aforismů, rozdělených do 4 částí, které vycházejí z buddhismu. Je to soubor rad, jak vést správný duchovní život a jak dosáhnout vystoupení se Samsáry, kola života. Jednotná teorie jógy pro hinduismus, buddhismus a džinismus se ustálila mnohem později, až okolo 5. století n. l.

II. Postklasické období jógy

Zhruba o 400 let později přichází další jógový milník - vzniká tantrajóga, která má čistit tělo a mysl a oprostit duši od fyzické existence. Tím vzniká základ klasického jógového cvičení, jak ho známe dnes - hathajóga.

III. Moderní doba

Na západě si museli jogíni ještě chvíli počkat. Jóga se přes oceán dostala až v 19. století, kdy se jógoví mistři přemístili do Spojených států, a spolu s nimi i jógová nauka a cvičení jógy. V roce 1924 byla založena první škola hathajógy v indickém Mysore, brzy přibývaly další. Důležitým mezníkem pro západní jógovou praxi byl vznik prvního oficiálního jógového studia v Hollywoodu. U nás se jóga stala populární v uvolněných 60. letech, kdy rostl zájem o východní svět. V roce 1974 vznikla Komise jógy a začala pořádat první kurzy jógy. Od roku 1989 pak přibývaly další jógové organizace a studia.

Poradna o józe

Máte dotazy ohledně cvičení jógy, nebo pomůcek na jógu?

Buďte s Yogacentrem
ve spojení

Jóga blog

Strong NATION™

Dynamické cvičení pro doplnění vaší jógové praxe
Už jste slyšeli o cvičení Strong NATION™? Nově si s námi můžete zacvičit online každé úterý od 18:00.

Rozhovor: Jak se stát lektorem jógy? II.

Přečtěte si druhý díl rozhovoru o cestě jógové lektorky Soni Žídkové. Můžete ji potkat na lekcích Vinyasa Flow každé pondělí od 19:30 a HOT jógy ve čtvrtek od 17:30.

Nastartujte jógovou rutinu: sezóna podzim 2020

Prázdniny jsou u konce a nucená koronavirová pauza je snad nadobro za námi. Připravili jsme pro vás nový rozvrh a pár jóga akcí, tak přijďte opět nastartovat svou jógovou rutinu!

Celý blog

YC na Facebooku

Newsletter

Chcete dostávat novinky a akce Yogacentra na e-mail? Stačí zadat Vaši e-mailovou adresu:

Také jsme na

Youtube Instagram

Udělejte si radost
v našem jóga obchodu

a další na yogashop.cz