Milí klienti, máme otevřené holešovické studio i ďáblické studio. Cvičíme bez respirátorů a roušek, můžete využít šatny i sprchy, důrazně doporučujeme nosit vlastní podložky. Při rezervaci v rezervačním systému prosíme o zakliknutí prohlášení o splnění podmínek v souvislosti s covid-19. Více informací najdete zde.

Historie jógy

Jóga, jak ji známe dnes, se své původní formě příliš nepodobá. Dalo by se říct, že je jóga stará jako lidská kultura sama – první zmínku najdeme už v nejstarších sanskrtských textech, indických Védách. V 15. století před Kristem mělo slovo yoga mytologický význam - představovalo tažné nebo válečné zvíře s vozem. Proto byla jóga spojována spíše se symbolikou válečníka než s mírumilovnou filosofií. Válečný hrdina, který padl v bitvě, byl vozem převezen do říše hrdinů a bohů. Z původní myšlenky přetrvala dodnes např. pozice bojovníka.

První systematická filosofie jógy vznikla až ve 3. století př. n. l. a je popsána ve spisech Upanišady. Bůh války zde představuje mladému asketovi Naciketovi jógovou praxi, která znamená jednotu těla, duše a intelektu. V této době nacházíme také první zmínku o důležitém jógovém prvku, mantrách a posvátné slabice ÓM, která je zvukovým ztělesněním brahmanu, základu bytí v hinduismu.

I. Období klasické jógy

V této době vzniká také zásadní dokument pro jogíny - Paťandžaliho Jógasutra. Kniha se skládá ze 196 aforismů, rozdělených do 4 částí, které vycházejí z buddhismu. Je to soubor rad, jak vést správný duchovní život a jak dosáhnout vystoupení se Samsáry, kola života. Jednotná teorie jógy pro hinduismus, buddhismus a džinismus se ustálila mnohem později, až okolo 5. století n. l.

II. Postklasické období jógy

Zhruba o 400 let později přichází další jógový milník - vzniká tantrajóga, která má čistit tělo a mysl a oprostit duši od fyzické existence. Tím vzniká základ klasického jógového cvičení, jak ho známe dnes - hathajóga.

III. Moderní doba

Na západě si museli jogíni ještě chvíli počkat. Jóga se přes oceán dostala až v 19. století, kdy se jógoví mistři přemístili do Spojených států, a spolu s nimi i jógová nauka a cvičení jógy. V roce 1924 byla založena první škola hathajógy v indickém Mysore, brzy přibývaly další. Důležitým mezníkem pro západní jógovou praxi byl vznik prvního oficiálního jógového studia v Hollywoodu. U nás se jóga stala populární v uvolněných 60. letech, kdy rostl zájem o východní svět. V roce 1974 vznikla Komise jógy a začala pořádat první kurzy jógy. Od roku 1989 pak přibývaly další jógové organizace a studia.

Poradna o józe

Máte dotazy ohledně cvičení jógy, nebo pomůcek na jógu?

Buďte s Yogacentrem
ve spojení

Jóga blog

5 důvodů, proč cvičit jógu ve studiu

Aktuálně: Informace o opětovném otevření našeho studia k 1. 9. 2021

Drazí klienti, vzhledem k rozhodnutí vlády jsme se rozhodli dne 27. dubna 2020 opět začít cvičit. V článku se dozvíte veškeré potřebné informace o tom, jak se můžete zúčastnit cvičení i vy.

Strong NATION™

Dynamické cvičení pro doplnění vaší jógové praxe
Už jste slyšeli o cvičení Strong NATION™? Nově si s námi můžete zacvičit online každé úterý od 18:00.

Celý blog

YC na Facebooku

Newsletter

Chcete dostávat novinky a akce Yogacentra na e-mail? Stačí zadat Vaši e-mailovou adresu:

Také jsme na

Youtube Instagram

Udělejte si radost
v našem jóga obchodu

a další na yogashop.cz