Yogacentrum Hlavní menu

Kurz učitele jógy

Kurz učitele jógy pořádaný Yogacentrem je půlroční víkendový kurz pro budoucí lektory hathajógy. Po jeho absolvování získáte osvědčení o rekvalifikaci a můžete se věnovat práci jógového instruktora.

Pro koho je kurz určen?

Zájemce o kurz spojuje zájem o jógu a touha zdokonalovat se. Úroveň zkušeností těch, kteří se hlásí na kurz, je různá. Mezi přihlášenými jsou jak lidé, kteří se jógou dlouhodobě zabývají, tak ti, kteří ji objevili nedávno.

Formálně je k zapsání do kurzu třeba mít ukončené středoškolské vzdělání s maturitou, podat přihlášku a uhradit zálohu.

Kurz instruktora jógy nemusí nutně vést k tomu, abyste dále vyučovali jógu pro širokou veřejnost. Instruktorské kurzy jsou i pro toho, kdo chce poznat sebe sama a proniknout do svého nitra. Bude jen na vás, jakou cestu si po absolvování kurzu hatha jógy zvolíte.

Co na kurzu získáte?

zkušenosti a znalosti

 • v kurzu jógy se seznámíte s celkovou filozofií jógy
 • získáte znalosti z oboru anatomie a fyziologie
 • rozšíříte své znalosti hatha jógy a budete moci proniknout do samotné podstaty, ke kořenům jógy

osvědčení o rekvalifikaci

 • kurz je akreditován Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy (čj.: 074/2017-50): díky tomu obdržíte po úspěšném absolvování „Osvědčení o rekvalifikaci‟

možnost získat mezinárodní certifikát Yoga Alliance

 • certifikát učitele jógy vás opravňuje k podání žádosti o registraci na stránkách Yoga Alliance

Proč právě u nás?

Yogacentrum je jednou z mála škol jógy v České republice, která splňuje kritéria MŠMT a zároveň i mezinárodní Yoga Alliance. Díky certifikátu můžete vyučovat jógu v České republice, díky zápisu do databáze Yoga Alliance po celém světě. Kurz učitele Hatha jógy máme akreditovaný již od r. 2008, máme zkušenosti a hlavně dobrý tým :-)

Náplň kurzu

Výuka zahrnuje 5 základních okruhů, které mapují jógu v její komplexnosti. Kurz se věnuje tělesnému i duševnímu rozvoji.

technika hathajógy

 • 240 hodin (180 v Yogacentru, 60 samostudium)
 • Výuka zahrnuje praktické poznávání hatha jógy. Detailně se seznámíte s více jak 80 ásanami a 10 technikami pránájámy.

metodika vedení instruktorských lekcí

 • 55 hodin (45 v Yogacentru, 10 samostudium)
 • Pro učitele jógy je důležité naučit se pracovat s kolektivem, vědět jak lekce koncipovat a přizpůsobovat je dle potřeb klientů. V těchto hodinách bude pozornost věnována například modifikaci póz, používání jógových pomůcek, gravid józe, přípravě na lekci či využití hlasu během vedení lekce.

anatomie a fyziologie

 • 20 hodin (všechny v Yogacentru)
 • Instruktor jógy musí znát duševní i tělesné aspekty jógy. V kurzu je proto věnována pozornost také účinkům na fyzické tělo. Důležitá je především znalost kloubů a svalů, dýchacího, hormonálního a mízního systému a čaker.

praxe

 • 35 hodin (30 hodin v Yogacentru, 5 hodin samostatného vedení lekce)
 • Teoretické poznatky je třeba převést do praxe. V této části kurzu se budoucí lektoři zdokonalují v praktikování jednotlivých póz a pilují techniku. Na závěr si každý účastník vyzkouší samostatně vést 5 lekcí.

filozofie, etika, historie jógy a zdravý životní styl

 • 30 hodin (20 hodin v Yogacentru, 10 hodin samostudia)
 • Výběr ze zastřešujících a souvisejících disciplín zahrnuje informace, které by instruktor jógy měl znát a měl by se jimi řídit.

Termíny kurzu 2018/2019 (říjen - duben)

1. 12. - 14. října 2018
2. 26. - 28. října 2018
3. 9. - 11. listopadu 2018
4. 23. - 25. listopadu 2018
5. 7. - 9. prosince 2018
6. 11. - 13. ledna 2019
7. 25. - 27. ledna 2019
8. 8. - 10. února 2019
9. 22. - 24. února 2019
10. 8. - 10. března 2019
11. 22. - 24. března 2019
12. 5. - 7. dubna 2019

Termíny kurzu 2019 (březen - srpen)

1. 15., 16. a 17. března 2019
2. 29., 30. a 31. března 2019
3. 12., 13. a 14. dubna 2019
4. 26., 27. a 28. dubna 2019
5. 17., 18. a 19. května 2019
6. 31.5., 1. a 2. června 2019
7. 14.., 15. a 16. června 2019
8. 28., 29. a 30. června 2019
9. 12., 13. a 14. července 2019
10. 26., 27. a 28. července 2019
11. 9., 10. a 11. srpna 2019
12. 23., 24. a 25. srpna 2019

Časový rozvrh

Pátek 18:15 - 21:30
Sobota 09:00 - 16:20
Neděle 08:00 - 15:20

Lektoři

Ohlasy klientů

 • Mě osobně dal tento kurz mnohem více, než jsem si vůbec mohla představit, některé věci jsou nesdělitelné. Jsem velmi spokojená.

  Zuzka

 • Kurz učitele jógy byl pro mě naprosto zlomový. Děkuji mnohokrát za něj a za to, že jsem při hledání našla zrovna Janu. Jana je výborný učitel, přesně takový, na jakého se vzpomíná i po letech :-)) A navíc se sešli spolu výborní lidé (...)

  Jana

 • Skvělý kurz, který se zdaleka neomezuje jen na praxi ásan a teorii. Od počátku je naplněn jógovou filozofií a dovedl mě k tomu, že jsem začala o józe přemýšlet a jógou žít. Ale hlavně je velmi praktický. Dal mi příležitost nejen si vedení lekcí vyzkoušet, ale také se v něm systematicky zlepšovat. Děkuji Janě a jejímu týmu instruktorů. Jste pro mě velkou inspirací :-)

  Alice

 • Za kurz moc děkuji a myslím to opravdově. Jana mi ukázala nový rozměr yogy a celkově velmi lidský přístup k věci. Moji předchozí učitelé, kterých si také velmi vážím, byli muži s o poznaní tvrdošíjnějším a v jistém směru možná omezenějším pohledem na věc. Janin praktický pohled mi ukázal, že důležitý je nejen zápal a poctivost, píle a upřímnost, ale zejména to, umět pořádně zreflektovat a žít aktuální stav. Ukázala mi můj fyzický problém, který jsem si vpravdě ani neuvědomovala a zvedla ve mně vůli s ním pracovat. Troufám si říct, že celý kurz pro mě byl v první řadě důležitou lidskou zkušeností. Vážím si Janiny otevřenosti… toho, že neznevažuje jiné pohledy na věc a dává lidem prostor. Slovo "učitel" pro mě má skutečné grády, ale Janu za skutečného učitele považuji. Jsem ještě životní zelenáč, ale nemyslím, že je důležité, zda někdo byl deset let v Indii, Krkonoších nebo Himaláji, aby měl právoplatnou yogickou zkušenost. Stranou času a prostoru je myslím klíčové to, zda je tam to pravé lidské jádro.

  Barbora

 • Nejdřív bych chtěla pochválit kurz, když to tak zpětně hodnotím, myslím, že jsem se opravdu hodně naučila a mám lidem okolo co předat. A sama pro sebe mám hodně informací, co a jak v rámci cvičení dodržovat a kudy případně jít dál. Jinak je kurz hezky připravený - papíry s názvy pozic, sepsaný přehled s požadavky ke splnění, knihy v ceně, složku na věci, to jsou "detaily", co to pozitivně podtrhnou. Navíc ty volné hodiny v Yogacentru, to je podle mne dobrý servis. I zkouškové požadavky byly hezky rozložené, obešlo se to bez nervů na nějaký závěrečný zkouškový den a prakticky nám to přinese mnohem víc. Testy nejsou jednoduché, což je dobře, protože ty vědomosti musíme mít.

  Eva

 • Absolvovala jsem v Joga Centru Kurz ucitele jogy a nemohu jinak, nez doporucit vsem tem, kteri se chteji posunout dal ve sve jogove praxi a v osobnim zivote. Kurz je krasne koncipovan a ponori vas do noveho sveta, ktery se jemne propoji s realitou a vznikne spravna rovnovaha. Diky lektorum, kteri vas kurzem budou provadet, ziskate na jogu uceleny a novy pohled, otevrou se vam nove moznosti, ktere jste dosud znali jen z doslechu, ziskate pribehy ostatnich z kurzu, ktere vas obohati a hlavne, poznate do hloubky svoje telo a svoji mysl, ktere diky joze dokonale propojite. Ja osobne jsem nasla svuj vnitrni klid, ktery se snazim udrzovat kazdodennim cvicenim a zaroven mam touhu dal se joze venovat, navstevovat seminare a dale se v tomto smeru vzdelavat, jako treba nyni kurzem Jin Jogy, na ktery se tesim. Zaroven si neskutecne cenim lidi, ktere jsem diky kurzu potkala, kazda osobnost mi prinesla velikou inspiraci a radost. Jana Kurz ucitele jogy vytvorila tak, aby vam prinesl maximum z toho co jiz mate v sobe, ale zatim o tom nevite. Velike diky za vse Jane, lektorum a celemu Joga Centru, tesim se na videnou

  Pavla

 • Kurz se mi moc líbil a vřele ho doporučuji. Děkuji.

  Blanka

 • Krátce – čas a energie věnovaná kurzu bude v mém životě patřit mezi nejkrásnější a plodná období mého života.

  Radka

 • Chce to jen píli, vůli a vytrvalost.

  Helena


Často kladené otázky


Jaké jsou podmínky pro přijetí do kurzu?

Ukončené středoškolské vzdělání s maturitou, vyplněná přihláška a uhrazená záloha.

Jaké zkušenosti musím mít s jógou?

Žádné, důležitá věc je předpokládaná láska k józe. Úroveň zkušeností těch, kteří se hlásí na kurz, je různá, na kurz chodí lidé, kteří se jógou dlouhodobě zabývají, ale i ti, kteří ji objevili nedávno a chtějí se o ní dozvědět něco více. Kurz není o tom, jak moc je tělo vycvičeno. Pokud do kurzu nastoupíte, uvidíte, jak se vaše kondice bude rapidně zlepšovat.

Jak dlouho trvá kurz a proč tak dlouho?

Kurz trvá půl roku (říjen až duben dalšího roku a březen až srpen) a je zhruba každý 2. víkend od pátečního večera přes sobotu a neděli. Kurzy vzhledem k jejich náročnosti pořádáme pouze 2x ročně. Během půlročního trvání kurzu mají jeho účastníci čas, aby vše, co se naučí, praktikovali a zažili si to.

Kolik hodin je povoleno zameškat? Jak je to s případnou absencí během kurzu?

Během kurzu můžete zameškat 40 hodin, což je 2,5 víkendu. Pokud kurz z nějakého důvodu přerušíte či vám chybí nějaké víkendy k určené časové dotaci, můžete si vše dodělat během následujícího běhu. Cena doplňujícího víkendu je 500 Kč.

Mohu se přidat k již započatému kurzu?

Ne, tato možnost není.

Je možno u vás ve studiu během kurzu přespat?

Ne, přenocovat v Yogacentru nelze.

Je nutné se během kurzu připravovat?

Ano, protože pokud chcete vytěžit maximum z kurzu, je dobré pravidelně praktikovat jógu a připravovat se na hodiny. Během kurzu se také píší 2 testy a na konci závěrečná práce.

Mohu zaplatit kurz ve splátkách nebo v benefitních poukázkách?

Platit se dá pouze převodem na účet.

Je uhrazená záloha vratná?

Není, jediná možnost získání peněz zpět je, že se na vaše místo přihlásí náhradník.

Co získám po úspěšném absolvování kurzu?

Po úspěšném absolvování kurzu získáte hodně zkušeností a k tomu dva certifikáty. Akreditovaný certifikát MŠMT, na jehož základě vám může být vystaven živnostenský list s uvedením formy podnikání a „poskytování služeb v oblasti jógy“. Dále mezinárodní certifikát Yogaalliance (www.yogaalliance.org), který je platný celosvětově.

Kdo povede tento kurz?

Kurz pro učitele Hatha jógy vedou zkušení lektoři: Ing. Jana Smažíková, MUDr. Blanka Keclíková, MUDr. Radka Jedličková, Aneta ČadilováBarbora Císařovská

Jak to vypadá na kurzu učitele jógy

Fotogalerie z kurzů učitele jógy

Buďte s Yogacentrem
ve spojení

Jóga blog

Jóga v těhotenství: Velkého břicha už se nebojím

Jak vypadá těhotný strom? A proč je velké břicho lepší než malé? Povídaly jsme si s Adélou Bukovskou, lektorkou gravid jógy.

Věčná otázka: Jak začít s jógou?

Jóga je samá filosofie, to není žádné cvičení. U jógy se musí stát na hlavě. Jogíni sedí v lotosovém květu a pořád dokola zpívají. Kdo dělá jógu, musí být vegan. Máte taky nějaké důvody, proč jste pořád ještě nezačali? V článku vám vyložíme, proč jsou všechny obavy zbytečné.

5 jógových rande, která vám otevřou čakry

Je léto, čas lásek a seznamování. Přemýšlíte, jak skloubit flirt a jógu? My jsme taky přemýšleli a sepsali jsme hned pět tipů na jógová rande.

Celý blog

YC na Facebooku

Newsletter

Chcete dostávat novinky a akce Yogacentra na e-mail? Stačí zadat Vaši e-mailovou adresu:

Také jsme na

Youtube Instagram Google+

Udělejte si radost
v našem jóga obchodu

a další na yogashop.cz