02.11.2018
Jak vypadá těhotný strom? A proč je velké břicho lepší než malé? Povídaly jsme si s Adélou Bukovskou , lektorkou gravid jógy .
Nebyla jsem si jistá, že to zvládnu, jsem přece jen docela mladá a na dítě se zatím ani nechystám. Ale během přípravy jsem zjistila, že budoucí maminky reagují na gravid jógu hodně pozitivně a cvičení jim opravdu pomáhá, není to jen nějaký trend z časopisu. Výsledky jsou vidět.
Učím taky jiné typy jógy, třeba hatha jógu , a vždycky se tam i sama odreaguju.
To jsem řešila nejvíc. Nejsem úplně typ cvičitelky, která by při hodině říkala, jak má budoucí maminka procítit napojení na miminko – ale ani nejedu jako na aerobicu, netlačím do složitých ásan. Snažím se, aby vnímaly svůj nádech a výdech, ztotožnily se s dechem a „novinkou“ ve svém těle.
Možná mě někdy navštívila maminka, která očekávala trochu víc tím duchovním směrem, a ta už podruhé nepřišla. V některých jógovnách se dělají i hodiny, kde se houpou v náručí imaginární děti – to se u mě tedy čekat nedá. Každá maminka si ale nakonec najde, co jí vyhovuje.
Nejvíc protahujeme kyčle a posilujeme pánevní dno. Dále pak záda, ramena, paže – na to mám dobrou odezvu. Předcházíme nočním křečím v nohou, úleva po hodině jógy vydrží i několik dní.
Mění, ale vnímám to jako velmi pozitivní. Když děláme rovnovážné pozice, třeba „strom“, skoro nikdo nepadá. I samy maminky říkají, že se jim balanc najednou vylepší. Čekala bych to naopak, ale zamotá se nanejvýš jediná.
Ze začátku jsem z toho měla velký respekt a balanční ásany vynechávala – nechtěla jsem, aby mi tam někdo přistál na břiše! Ale nic se nestalo. Nevím, jak je to možné, na hatha józe padá často celá polovina lidí. Těhotné maminky se asi víc soustředí, jsou víc v klidu.
Docela prima efekt těhotenství je zvětšování rozsahu. Jak se všechny vazy hormonálně uvolňují, najednou třeba předklon jde mnohem snáz. Musí se samozřejmě opatrně.
Měla jsem jednou na normální józe i těhotnou maminku, taky lektorku jógy, ve 3. měsíci. Řekla mi to předem a… nezakázala jsem jí to, ale není to ideální. Samozřejmě jí nezavřu dveře před nosem, strach jsem ovšem měla. Všimla jsem si, že tomu hodinu uzpůsobuju, a to jsem hodně nechtěla. Vynechávat pozice na břiše, ubírat na dynamice a tak dále.
Jogínku v pokročilém stádiu těhotenství bych asi v pohodě přijala a doporučila jen nějaké modifikace. V začátcích mám ale opravdu strach. Radši ať se na lekci rozjede porod, než aby se stalo něco zlého v prvním trimestru!
Klidně do termínu. Často se na to lidi ptají, tak jsem zjišťovala, a opravdu se může až do porodu. I poté, kdy se porod začíná rozjíždět, je prima si ještě prodýchat pár ásan.
Vtipné je, že dříve jsem se bála těch, které přišly už s opravdu velkým břichem. Teď se mnohem víc bojím, že přijde někdo třeba teprve v 8. týdnu. Například maminky, které předtím necvičily, nemají zpevněné pánevní dno a nejsou zvyklé na pohyb.
Cvičila jsem hodně celý život, střídala různé věci – H. E. A. T., aerobic, běhání… K józe mě ale přivedla babička. Jógu praktikovala už za komunistů, tajné hodiny jógy s indickým mistrem. A jako úplně malé, šestileté, mi říkala: pojď, Adi, zacvičíme si pozdrav slunci. Myslela jsem si tenkrát, že je šamanka! No a za pár let jógu sama učím.
Aktivněji jsem začala praktikovat asi dva roky před kurzem . Chtěla jsem si mimo jiné zjistit o józe něco víc – hodiny ke mně pak přišly víceméně samy. Bála jsem se, že mě s učením přestane bavit samotná praxe, ale dopadlo to úplně naopak. Je skvělé vidět, jak například na gravid jógu přijde vyčerpaná maminka, sotva pozdraví, ale po závěrečné šavásaně vstane a celá se rozzáří. To je největší odměna, že můžu lidem zlepšit náladu!