Milí klienti, máme otevřené holešovické studio i ďáblické studio. Cvičíme bez respirátorů a roušek, můžete využít šatny i sprchy, důrazně doporučujeme nosit vlastní podložky. Při rezervaci v rezervačním systému prosíme o zakliknutí prohlášení o splnění podmínek v souvislosti s covid-19. Více informací najdete zde.

Jóga pro zdravá záda

Jóga je jedním z nejlepších cvičení na záda. Kombinace ásán a dechového tréninku protahuje a okysličuje všechny svaly a klouby v těle, odstraňuje blokace a zlepšuje držení těla. Jak cvičit jógu, aby záda nebolela?

V první řadě je potřeba zmínit, že jóga nenahrazuje klasickou léčbu, pouze ji doplňuje. Nejdříve se poraďte s lékařem, jestli můžete cvičit. Jóga je pak ideální pokračování léčby a fyzioterapie, když akutní potíže poleví nebo cvičení po operaci. 

Vydržet v asáně nemá být nepříjemné

Jedním z faktorů, díky kterým je jóga dobrým lékem na bolavá záda, je výdrž v ásánách. Například různé balanční pozice nebo bojovníci nás nutí zapojit i hluboké stabilizační svaly ve středu těla, čímž se zpevňuje krunýř okolo páteře a lépe ji udržuje ve správné poloze. Obratle se pak tolik nevychylují a nehrozí velmi nepříjemné, ale bohužel časté vyhřeznutí plotýnek. Pokud na ně trpíte, poraďte se s lékařem, jestli je pro vás vhodné začít cvičit. Výhodou jógy je také procvičování obou stran těla rovnoměrně, kdy nedochází ke zkracování laterálních svalů. Hezky rovná záda umožňuje například pozice židle, která vyžaduje držení páteře v dokonale rovné linii.

Jóga na uvolnění beder a kostrče

Pokud trpíte na bolesti bederní páteře, je důležité důkladné protahování. Díky němu se lépe prokrvují svaly a měkká tkáň, zánět ustupuje. Protažené, nepřetěžované svaly lépe drží kosti - například protažení hamstringů na zadní straně stehen zlepšuje pružnost pánve a s ní i celé bederní oblasti páteře. Zkuste cviky na podložce, které vám uleví od bolesti, třeba baby kobru, pozici kočky nebo delfína.

Mentální práce s bolestí

Jóga nejenže rovná a léčí záda, ale řeší i psychosomatickou stránku. Dlouhé hodiny v sedavém zaměstnání, stres, nedostatek spánku… Není divu, že nám tělo dává najevo, ať zpomalíme a začneme se o něj zase starat. Jóga nám pomůže i mentálně regenerovat a zpracovávat každodenní stres. Svalstvo pak není tolik v napětí a nedochází k blokacím kloubů, které není snadné odstranit. Užitečnější je pomocí cvičení, dechu a meditace pracovat na prevenci, zpevňovat a protahovat svaly a odbourávat negativní mentální vzorce.

Poradna o józe

Máte dotazy ohledně cvičení jógy, nebo pomůcek na jógu?

Buďte s Yogacentrem
ve spojení

Jóga blog

5 důvodů, proč cvičit jógu ve studiu

Aktuálně: Informace o opětovném otevření našeho studia k 1. 9. 2021

Drazí klienti, vzhledem k rozhodnutí vlády jsme se rozhodli dne 27. dubna 2020 opět začít cvičit. V článku se dozvíte veškeré potřebné informace o tom, jak se můžete zúčastnit cvičení i vy.

Strong NATION™

Dynamické cvičení pro doplnění vaší jógové praxe
Už jste slyšeli o cvičení Strong NATION™? Nově si s námi můžete zacvičit online každé úterý od 18:00.

Celý blog

YC na Facebooku

Newsletter

Chcete dostávat novinky a akce Yogacentra na e-mail? Stačí zadat Vaši e-mailovou adresu:

Také jsme na

Youtube Instagram

Udělejte si radost
v našem jóga obchodu

a další na yogashop.cz