Vážení klienti, stále vedeme lekce online a budeme se těšit osobně, až situace dovolí.

Jógologie: bolesti kloubů při cvičení jógy

25. 07. 2017
Jógologie: bolesti kloubů při cvičení jógy

Na Jóga blogu začínáme s malým vzdělávacím seriálem. V Jógologii postupně rozebereme nejčastější problémy jogínů a jogínek a podíváme se na nejlepší řešení. Vše odzkoušeno jógou a prověřeno mnoha hodinami na podložce! Ve druhém díle se podíváme na bolesti kloubů.

Téma: Bolesti kloubů

Jóga by měla být jednou z nejvíce relaxačních a uzdravujících aktivit. Někdy ale začnou během lekcí bolet různé velké klouby. Pochyby mohou mít i lidé s klouby již nemocnými, nebo dokonce operovanými. Nebojte se cvičení přizpůsobit svým potřebám!

Bolest vzniklá během cvičení

Lidi, které trápí bolesti a otlaky kloubů nebo kostí, popř. skolióza, někdy při zkříženém sedu, kočce či šavásaně tlačí kyčelní klouby, pánevní kosti a jiná vystouplá místa. Řešení není složité: stačí pořídit silnější podložku, třeba 6 mm tlustou Asanu Extra z Yogacentra. Řešení okamžité, na konkrétní hodině, může být například podložení pánve složenou podložkou, dekou, nebo meditačním polštářem. Podložku nebo deku můžete využít i při šavásaně.

Bolest jiného původu

Velká výhoda jógy je možnost přizpůsobení ‒ aktuální kondici a náladě či dlouhodobějšímu zdravotnímu stavu. Jógu lze cvičit i s endoprotézou kolene nebo kyčle, s artritidou či s problematickou krční páteří. Důležité je vybírat si méně náročné lekce, například začátečnickou hatha jógu či jógu pro zdravá záda. (Vždy svému lektorovi nebo lektorce před hodinou sdělte, jak se cítíte a co vás případně omezuje.) Dobrá volba ale může být i jin jóga ‒ prací se šlachami a pojivovými tkáněmi dosáhnete uvolnění a větší pružnosti a pohyblivosti kloubů celého těla.

Z osobní zkušenosti víme, že při pravidelném cvičení některých našich klientů s artritidou se bolest kloubů zmírnila, nebo úplně vymizela.

Dobrým řešením může být i častější využívání pomůcek. Při trikonásaně hodně pomůže korková nebo pěnová cihlička, zkřížený sed bude pohodlnější na polštáři nebo s oporou bolsteru. Velmi výhodné je pořídit si sadu pomůcek a postupně je využívat.


Buďte s Yogacentrem
ve spojení

Jóga blog

Strong NATION™

Dynamické cvičení pro doplnění vaší jógové praxe
Už jste slyšeli o cvičení Strong NATION™? Nově si s námi můžete zacvičit online každé úterý od 18:00.

Rozhovor: Jak se stát lektorem jógy? II.

Přečtěte si druhý díl rozhovoru o cestě jógové lektorky Soni Žídkové. Můžete ji potkat na lekcích Vinyasa Flow každé pondělí od 19:30 a HOT jógy ve čtvrtek od 17:30.

Nastartujte jógovou rutinu: sezóna podzim 2020

Prázdniny jsou u konce a nucená koronavirová pauza je snad nadobro za námi. Připravili jsme pro vás nový rozvrh a pár jóga akcí, tak přijďte opět nastartovat svou jógovou rutinu!

Celý blog

YC na Facebooku

Newsletter

Chcete dostávat novinky a akce Yogacentra na e-mail? Stačí zadat Vaši e-mailovou adresu:

Také jsme na

Youtube Instagram

Udělejte si radost
v našem jóga obchodu

a další na yogashop.cz