Yogacentrum Hlavní menu

Pevnost a proměnlivost - Rachel Berryman v Yogacentru

27. 05. 2015
Pevnost a proměnlivost - Rachel Berryman v Yogacentru

Do pražského Yogacentra v Holešovicích zavítala úžasná lektorka Rachel Berryman. Byla to jedinečná příležitost setkání a sdílení s touto zkušenou a inspirativní učitelkou jógy. Rachel vede lektorské kurzy v Sampoorna Yoga School v Indii a také učí v Albánii ve studiu Tirana Yoga, které spoluzakládala. 

Náplň workshopu byla velmi rozmanitá. V pátek večer jsme se zaměřili na bandhy, čili energetické uzávěry v těle. Uvědomili jsme si svaly, které se při bandhách aktivují a které mají naopak zůstat uvolněné. To vše jsme si mohli vyzkoušet v konkrétních pozicích, protože teorie je jedna věc, ale teprve praxe nám umožní něčemu opravdu porozumět. 

Když jsme si zažili význam bandh, následovalo zvědomnění jednoho velmi důležitého svalu, o jehož existenci většinou ani netušíme - iliopsoasu, neboli bedro-kyčlo-stehenního svalu. Vysvětlili jsme si, kde se nachází, jakou roli hraje při stabilitě našeho středu a proč je nejen při józe, ale i v každodenním životě tak důležitý. Rachel nám pak ukázala několik cvičení, při kterých si práci iliopsoasu můžeme uvědomit, lépe ho tak zapojit při našem jógovém cvičení a možná díky němu odkrýt tajemství balančních pozic a stojích na rukou.

V sobotu dopoledne nám Rachel předala několik důležitých principů pro správné a zdravé provádění stojů na rukou. Opět jsme teorii rovnou převedli do praxe, abychom si principy sami na sobě vyzkoušeli. Rachelino bezchybné provedení ásan bylo velmi motivující.

Odpoledne nám Rachel představila jin jógu - styl inspirovaný čínskou medicínou, kde místo svalů, které nám umožní jen omezený rozsah pohybu, pracujeme hlavně s pojivovými tkáněmi a mimo jiné zlepšujeme pružnost těla a krevní oběh. Při následující lekci jin jógy jsme si prožili zklidňující, uvolňující a regenerační účinky jin jógy ve svém vlastním těle.

Ve workshopu nechyběla ani filosofie. Rachel nám srozumitelně vysvětlila principy vairágjy, tedy nepřipoutanosti jak k materiálním věcem, lidem, myšlenkám, emocím, ale i třeba našim cílům. Zmínila důležité uvědomnění, že nepřipoutanost k našim blízkým neznamená nelásku, ale právě naopak - lásku respektující a bezpodmínečnou, kdy druhému dáváme svobodu a nesnažíme se jeho život ovládat. Mluvili jsme o sadhaně, což jsou jednotlivé praktiky, které k vairáze vedou, a abhjáse, tedy o nepřetržité disciplíně, která ovšem není plná odříkání, ale je to kázeň, kterou praktikujeme s radostí a lehkostí. 

Rachel nás také provedla několika různými dechovými cvičeními včetně kapálabháti a bhastriky a sdílela s námi principy meditace s dechem jakožto předmětem pozornosti.

Každý den Rachel vedla jednu lekci dynamické jógy. Její vedení bylo jisté, precizní a velmi přirozené. Mohli jsem s plnou důvěrou následovat její pokyny a mít více prostoru pro vnímání vlastního těla.

Závěrem workshopu nás provázela hravost a smích. Zkusili jsme si balanční pozice a protažení ve společném kruhu, kdy se učíme opřít a spoléhat se jeden na druhého.

Rachel nám věnovala víkend naplněný uvědomováním si sebe sama a svého těla, zkoumáním nového, dosud neprobádaného a hlavně velkou inspirací do naší další cesty jógou. 

Fotogalerie

  • Yogacentrum Holešovice
  • Yogacentrum Holešovice
  • Yogacentrum Holešovice
  • Yogacentrum Holešovice
  • Yogacentrum Holešovice
  • Yogacentrum Holešovice
  • Yogacentrum Holešovice
  • Yogacentrum Holešovice
  • Yogacentrum Holešovice

Buďte s Yogacentrem
ve spojení

Jóga blog

Pod stromečkem 2019: vánoční inspirace

Jóga v těhotenství: Velkého břicha už se nebojím

Jak vypadá těhotný strom? A proč je velké břicho lepší než malé? Povídaly jsme si s Adélou Bukovskou, lektorkou gravid jógy.

Věčná otázka: Jak začít s jógou?

Jóga je samá filosofie, to není žádné cvičení. U jógy se musí stát na hlavě. Jogíni sedí v lotosovém květu a pořád dokola zpívají. Kdo dělá jógu, musí být vegan. Máte taky nějaké důvody, proč jste pořád ještě nezačali? V článku vám vyložíme, proč jsou všechny obavy zbytečné.

Celý blog

YC na Facebooku

Newsletter

Chcete dostávat novinky a akce Yogacentra na e-mail? Stačí zadat Vaši e-mailovou adresu:

Také jsme na

Youtube Instagram

Udělejte si radost
v našem jóga obchodu

a další na yogashop.cz