Yogacentrum Hlavní menu

Néti konvičky - čistý nos, půl zdraví

10. 12. 2015
Néti konvičky - čistý nos, půl zdraví

Slyšeli jste o proplachu nosu a bojíte se, že je to šílená alternativní procedura, která je značně nepříjemná a zdlouhavá? Nic z toho není pravda.

Jógové néti je šetrné propláchnutí nosu, kterým se zbavíte prachových částeček, pylu a dalších nečistot, které ulpívají na nosní sliznici. Odměnou vám bude snadné dýchání a zvýšená odolnost proti virovým a bakteriálním infekcím.

V Indii patří džala néti k životu stejně jako čištění zubů. Stejně tak si pravidelně proplachovali nos mořskou vodou rybáři. Není důvod, proč néti nevyzkoušet. Nemusíte se bát, nehrozí vám utopení ani voda na plicích.

O čem je vlastně řeč?

Nenechte se zmást množstvím termínů. Pro výplach nosu se používají tradiční názvy džala néti či jala néti, jógové néti či jen néti, dále česká pojmenování jako nosní sprcha a solná laváž nosu. Také pro konvičku existuje několik pojmenování. Setkat se můžete s názvy néti konvička nebo konévka, lota, nosní konvička či nosní sprcha. Některé názvy se používají jak pro proceduru, tak pro nádobu na vodu.

Jakou konvičku vybrat?

Nejen názvy jsou různorodé. Při výběru konvičky se vám otevírá poměrně široká nabídka různých materiálů, barev i velikostí.

Při každodenním používání se hodí mít všechno po ruce. Konvička a nádoba se solí (měla by odolat vlhkosti, která v koupelně panuje, jinak budete muset každé ráno kutat sůl jako v dole) tak většinou zdobí zrcadlo či poličku. Keramická konvička v barvě vaší koupelny kromě funkčního hlediska uspokojí i vaše estetické nároky.

Ozdobí koupelnu a může vás i motivovat k pravidelnému praktikování néti. Přece nenecháte ozdobu své koupelny zahálet a zapadávat prachem. Stejně ušlechtilou, ale decentnější volbou je keramická konvička se symbolem čakry či OHM.

Pokud se bojíte ranní manipulace s keramikou, můžete zvolit nerezovou konvičku. Je téměř nerozbitná, můžete ji umýt v myčce a díky jednoduchému designu nezestárne. Proplachovat nos si s ní budete moct dlouhé roky.
Ještě nevíte, jestli budou proplachy nosu vaší vášní a chcete pro začátek co nejlevnější variantu? Plastová konvička je lehká, nerozbitná a vzhledově nenápadná. Ideální pro začátečníky a pro ty, kteří preferují praktičnost.
Plastové konvičky jsou také ideální na cestování. Skladná cestovní konvička se vejde do každého kufru a očistného rituálu se tak nemusíte vzdávat ani na dovolené, na pracovní cestě, na chalupě či v kempu.

Co do konvičky?

Nejsou potřeba žádné složité roztoky a lektvary. Do konvičky patří voda a sůl. Voda by měla mít teplotu lidského těla, doporučuje se voda převařená či odstátá. Do zhruba půl litru vody patří jedna čajová lžička soli. Použít můžete běžnou kuchyňskou sůl, vašemu nosu však uděláte ještě větší radost mořskou či černou solí. Černá minerální sůl neboli kala namak má výraznou chuť i vůni, na kterou si možná budete muset chvilku zvykat. Výborně ale rozpouští hleny, proto vám perfektně vyčistí a uvolní nos. Navíc máte jistotu, že neobsahuje žádné přídatné protihrudkující látky.

Jak na to?

Techniku proplachu můžete podrobně studovat v učených knihách (zkuste si přečíst třeba Jógové Nétí od N. Ch. Dorje), základ je ale jednoduchý. Ze strany přiložíte konvičku k pravé nosní dírce, nakloníte se nad umyvadlo a hlavu natočíte pravou stranou vzhůru. Voda začne proudit vaším nosem a levou nosní dírkou vytékat do umyvadla. Během procedury jednoduše dýcháte ústy. Poté vyměníte strany a propláchnete i druhou dírku. Nakonec se silnými výdechy zbavíte zbylé vody, případně se vysmrkáte. Může se stát, že vám voda zatéká do úst. V takovém případě se stačí více naklonit a přitisknou hlavu směrem k hrudi. Během pár dní získáte cvik a džala néti se pro vás stane příjemným ranním rituálem. Poutavou reportáž i zajímavé informace si můžete přečíst na blogu Happy go lucky. O používání džala Néti během nachlazení a zánětu dutin panují rozporuplné názory. Někteří je striktně zakazují, jiní je považují za nejlepší léčbu. Rozhodnout se tedy musíte dle svých pocitů, doporučení lékaře a zkušeností.

Buďte s Yogacentrem
ve spojení

Jóga blog

Pod stromečkem 2019: vánoční inspirace

Jóga v těhotenství: Velkého břicha už se nebojím

Jak vypadá těhotný strom? A proč je velké břicho lepší než malé? Povídaly jsme si s Adélou Bukovskou, lektorkou gravid jógy.

Věčná otázka: Jak začít s jógou?

Jóga je samá filosofie, to není žádné cvičení. U jógy se musí stát na hlavě. Jogíni sedí v lotosovém květu a pořád dokola zpívají. Kdo dělá jógu, musí být vegan. Máte taky nějaké důvody, proč jste pořád ještě nezačali? V článku vám vyložíme, proč jsou všechny obavy zbytečné.

Celý blog

YC na Facebooku

Newsletter

Chcete dostávat novinky a akce Yogacentra na e-mail? Stačí zadat Vaši e-mailovou adresu:

Také jsme na

Youtube Instagram

Udělejte si radost
v našem jóga obchodu

a další na yogashop.cz